BIURO I KONTAKT
AKTUALNOŚCI
STATUT
ZARZĄD
HISTORIA
Członkowie Honorowi
 
KONKURSY I NAGRODY
ZŁOTE ASTROLABIUM
PRZEWODNIK ROKU
KONKURS NA PRACE O TEMATYCE TORUŃSKIEJ
TORUŃ W KWIATACH

RATUJMY TORUŃSKIE NAGROBKI
WYDAWNICTWA

ODBUDOWA POMNIKA WOJSK BALONOWYCH

 


Dofinansowano ze środków
Gminy Miasta Toruń
www.torun.pl
 
 

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA
POMNIKA POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY WOJSK BALONOWYCH W TORUNIU
14 sierpnia 2020, godz. 18.00
Aleja Bogusława Magiery - Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu

Miło nam poinformować, że dobiegają już końca prace nad zainicjowaną przez Towarzystwo Miłośników Torunia odbudową zniszczonego w 1939 r. Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu. Zbliżamy się do finałowego momentu, jakim będzie uroczyste odsłonięcie Pomnika zaplanowane na 14 sierpnia 2020 r. Wydarzenie odbędzie się w przeddzień Święta Wojska Polskiego, w ramach obchodów 100-lecia Cudu nad Wisłą i 100. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski. Uczcijmy razem pamięć o bohaterach wojny 1920 roku i wyraźmy wspólną radość z przywrócenia Toruniowi tego wyjątkowego pomnika!
Uczestników uroczystości prosimy o zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa maseczkami! Dla osób nie mogących wziąć bezpośredniego udziału w wydarzeniu przygotowujemy transmisję on-line, którą prowadzić będziemy za pośrednictwem portalu Facebook na profilu Komitetu Organizacyjnego Odbudowy Pomnika: www.facebook.com/tomitopomnik
Zapraszamy również do udziału w innych organizowanych przez ToMiTo wydarzeniach, które poprzedzą uroczystość odsłonięcia Pomnika:

  • czwartek 13 VIII 2020, godz. 11.00: otwarcie wystawy "Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej
  • piątek 14 VIII 2020, godz. 15.00-17.30: Piknik historyczny z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą i powrotu Torunia do Wolnej Polski - tereny rekreacyjne nad Martówką
Zapraszając do wspólnego świętowania, pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli ideę odbudowy Pomnika. Za przekazane na ten cel środki dziękujemy Ministerstwu Obrony Narodowej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminie Miasta Toruń oraz licznym prywatnym darczyńcom z kraju i zagranicy. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do osób, które przyjęły zaproszenie do Komitetu Honorowego Odbudowy Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych.oprac. Komitet Organizacyjny Odbudowy Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, 2020-08-03


PRZYWRÓĆMY     TORUNIOWI     POMNIK    ŻOŁNIERZY    WOJSK    BALONOWYCH!

Towarzystwo Miłośników Torunia zwraca się do wszystkich torunian i sympatyków naszego miasta z gorącym apelem o wsparcie działań mających na celu odbudowę toruńskiego Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych.
Naszym zamiarem jest przywrócenie wyjątkowego monumentu, który od maja 1937 r. do czasu zniszczenia go przez niemieckiego okupanta w 1939 r. był ozdobą Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Poświęcono go pamięci żołnierzy polskich wojsk balonowych poległych na polu walki w pierwszych latach istnienia odrodzonej Polski (1918-1920). Stanowił on jednocześnie symbol związków Torunia z przedwojenną aeronautyką i wojskami balonowymi. To właśnie nasze miasto - jako jedyne w całej II Rzeczpospolitej - było przez cały okres międzywojenny siedzibą batalionu balonowego, tu również funkcjonowała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych i odbywały się liczne pokazy i zawody baloniarskie. Obecność w Toruniu wojsk balonowych i związanej z nimi infrastruktury zadecydowała również o umieszczeniu w naszym mieście znaczących sił przedwojennego polskiego lotnictwa wojskowego. Dostarczała także sportowych emocji - stacjonujący w Toruniu baloniarze wielokrotnie odnosili głośne sukcesy w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych, m.in. w prestiżowej rywalizacji o Puchar Gordona-Benetta.

Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych cechował się wysokimi walorami artystycznymi. Był dziełem znanego artysty rzeźbiarza Michała Kamieńskiego, zamordowanego w czasie Powstania Warszawskiego.

Wyważona, nieskomplikowana forma pomnika i trafiona lokalizacja na zamknięciu osi widokowej wiodącej od ulicy Bydgoskiej w stronę Wisły doskonale wpisywały się w przestrzeń Parku Miejskiego i zachęcały mieszkańców przedwojennego Torunia do częstych odwiedzin tego miejsca. Od czasu zniszczenia pomnika w 1939 r. zajmowane przez niego miejsce na placyku nad schodami prowadzącymi ku Martwej Wiśle pozostaje puste.

Jesteśmy głęboko przekonani, że przypadająca w roku 2020 rocznica 100-lecia przyłączenia Torunia do wolnej Polski to właściwy czas, aby przywrócić Toruniowi i jego mieszkańcom Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych. To także doskonała okazja do przypomnienia roli, jaką nasze miasto odgrywało w okresie międzywojennym, będąc stolicą województwa pomorskiego i siedzibą dowództwa regionalnych struktur wojskowych.

W dniu 14 grudnia 2017 roku Towarzystwo Miłośników Torunia powołało 3-osobowy Komitet Organizacyjny Odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w składzie: red. Andrzej Szmak (Przewodniczący), dr Michał Targowski i Mariusz Thomas. Zadaniem Komitetu jest promocja idei odbudowy Pomnika oraz koordynacja związanych z tym działań, w tym przeprowadzenie społecznej zbiórki środków przeznaczonych na rekonstrukcję monumentu.


Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o przekazywanie wpłat na odbudowę Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu. W tym celu Towarzystwo Miłośników Torunia uruchomiło zbiórkę zarejestrowaną pod numerem pozwolenia 2018/267/OR. Przelewy w dowolnej wysokości, opatrzone tytułem "Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych", prosimy kierować na konto bankowe zbiórki: 42 1090 1506 0000 0001 3571 1443Będziemy również wdzięczni za udostępnienie oryginałów lub kopii wszelkich materiałów - archiwalnych zdjęć, wspomnień, dokumentów i pamiątek - związanych z Pomnikiem Żołnierzy Wojsk Balonowych oraz historią toruńskiego baloniarstwa.

Zachęcamy również do śledzenia aktualności dotyczących inicjatywy odbudowy pomnika na stronie ToMiTo www.tomito.cba.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook pod adresem: https://www.facebook.com/tomitopomnik

Bliższych informacji o zbiórce i działaniach związanych z odbudową pomnika udziela biuro Towarzystwa Miłośników Torunia ul. Podmurna 60, 87-100 Toruń, tel. 56 622 64 30, tomito@poczta.onet.eu.

PRZYWRÓĆMY TORUNIOWI POMNIK ŻOŁNIERZY WOJSK BALONOWYCH!

Komitet Organizacyjny Odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych
przy Towarzystwie Miłośników Torunia


oprac. R. Dąbkowska, M. Targowski
2018-02-08


 


Działalność Towarzystwa Miłośników Torunia wspierana jest przez Gminę Miasta Toruń
 


© Copyright ToMiTo 2008